Fethiye çevresindeki antik kentler

Tarihi yakından görmek ayrıcalıktır

Telmessos Antik Tiyatrosu
Yat limanındaki iskeleye bakan bu tarihi antik tiyatro Bizans dönemlerinde arena olarak kullanılıyormuş. Günümüzde restorasyon aşamasında olan tiyatro, önceleri çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığı bir yerdir  2.500 kişilik kapasiteye sahiptir.
 
Şehrin içindeki tarihi MÖ 4. Yüzyıla kadar uzanan Likya kaya mezarları Fethiye’nin en önemli simgelerinden biridir.. Dağın yamacında kayalara oyulmuş olan mezarların en görkemlisi Amintas’tır.
 
Gemiler Adası (St. Nicholas)
Gemiler Koyunun hemen karşısında bulunan Milattan Sonra 5-11. Yüzyıllar arası Bizans dönemlerine ait kilise, şapel ve tarihi bina kalıntıları bulunmaktadır. Bizans dönemlerinde bu ada Ortodoks rahiplerinin eğitim gördüğü bir yer  olmasından dolayı önemlidir. Kristal berraklığındaki mavi sularında denize girip dinlenmek mümkündür.
 
Tlos
Fethiye merkezine 45km. uzaklıktaki Antik kentin tarihi milattan önce 2000’lerde başlamaktadır. Likya Medeniyetinin bölgedeki en eski yerleşim yeri olarak bilinir. Likya Medeniyetinin spor faaliyetleri merkezi ve Pegasus uçan kanatlı atı olan mitolojik kahraman Bellafronte’nin ikamet ettiği şehir olarak bilinir.
 
Letoon
Fethiye şehir merkezine 45 km uzaklıkta Kumluova’da yer alan, tanrıçalar; Leto, Artemis ve Apollon’a ithaf edilmiş üç tapınağı ile meşhurdur. UNESCO tarafından koruma listesine alınan tarihi bölge, Likya medeniyetinin dini merkezidir.
 
Pınara
Tanrıça Afrodit’e adanan farklı tapınağı ile önemli tarihi yerlerden biri olan bölge Fethiye’ye 55km uzaklıkta olup tarihte kadınlar arası ilk güzellik yarışmalarının yapıldığı şehir olarak tanınır.
 
Cadianda
Fethiye’ye 55 kilometre uzaklıkta, Yeşil Üzümlü’yü geçince çevresi iyi görülebilen manzaraya sahip bir tepede kurulan bu antik kent son yıllardaki arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılan tiyatro, agora, stadyum, hamam binası ve tarihi anıt mezarları ile tanınmaktadır.
 
Kayaköy (Hayalet köy)
Milattan önce 3000’li yıllardan başlayıp günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Antik Likya Medeniyetinin bir kenti olan Karmilasos’un yıkılmış tarihi üzerine 14.yy’dan itibaren kurulmaya başlanmış bir Yunan Rum yerleşim yeridir. Belirtilen tarihlerde ilaç temin edilen eczaneleri, tedavi yapılabilen halk hastanesi, dini kiliseleri, ile çok gelişmiş bir ticaret noktasıymış. Bu bölgedeki basımhanelerde çevrenin ilk gazetesi yayınlanıyormuş.
 
Kurtuluş savaşı sırasında 1923 nüfus mübadelesinde köy tamamen boşaltılmıştır. Günümüzde 50’şer metrekarelik yüzlerce taş ev harabe halini almıştır. Bu özelliği ile buraya Hayalet köy de denilmektedir.
 
 

Mountain 9

WhatsApp Destek!Whatsapp
Müşteri Temsilcileri
REZERVASYON OLUŞTUR
Tarihler Müsait
Giriş Saati :Çıkış Saati :
Konaklama Tutarı :
Elektirik Ücreti :
Temizlik Ücreti :
Toplam Tutar :
Ön Ödeme :
Girişte Kalan :
UYGUNLUK TAKVİMİ
MüsaitMüsait
DoluDolu
Ödeme BekliyorÖdeme Bekliyor
Giriş-ÇıkışGiriş-Çıkış
ÖzellikÖzellik
Genel Özellikler
Mutfak Bilgileri
Salon Bilgileri
Havuz Bahçe Bilgileri
Şömine
Özel Bahçeli
Full Eşyalı ve Mobilyalı
Isıtmalı Havuz
İnternet Bağlantısı
Jakuzi
Balkon/Deck/Teras
İç Mekan Havuz
Otopark / Park Yeri
Yatak Sayıları
Manzara
Deniz
Dağ
Şehir
Doğa
Bluetooth Ses Sistemi
Engelli Dostu
Sıradışı Mimari
Sauna
Buhar Banyosu
Bebek Yatağı
Özel Havuz